Zasady formatu

  1. Edycje ORG oparte na formacie Big Brother bazują na amerykańskiej wersji programu.
  2. Konkurencje:
    • HEAD OF HOUSEHOLD (HoH) – w każdym tygodniu odbywa się specjalna konkurencja, której zwycięzca zdobywa tytuł Głowy Domu. Ta osoba ma za zadanie nominować dwie osoby do eksmisji oraz wskazać Have Nots na dany tydzień. Dodatkowo – HoH posiada immunitet na etap w którym pełni władzę w domu. Głową Domu nie można zostać dwa tygodnie z rzędu.
    • POWER OF VETO (PoV) – w każdym tygodniu odbywa się konkurencja, której zwycięzca zdobywa “moc Veto”. W zadaniu bierze udział HoH, nominowani mieszkańcy oraz dodatkowe osoby wybrane w drodze losowania. Osoba, która zdobędzie Veto może uratować jedną z nominowanych osób. W przypadku uratowania kogoś z nominowanych obowiązkiem Głowy Domu jest wskazanie zastępczej nominacji. Zdobywca Veto nie może zostać zastępczym nominowanym.
  3. Elementy gry:
    • NOMINATION CEREMONY – w każdym tygodniu w sobotę odbywa się ceremonia nominacji. Podczas nominacji kolejno ujawniane są bezpieczne osoby. Proces ten trwa do momentu aż dwie osoby pozostaną bez swojej “karty” oznaczającej bezpieczeństwo.
    • VETO DRAW – po ceremonii nominacji odbywa się losowanie graczy, którzy wezmą udział w konkurencji o Veto. HoH oraz nominowani mieszkańcy mają gwarantowane miejsce w zadaniu. Pozostałe osoby zostaną wybrane w drodze losowania. Głowa Domu wybierze trzy liczby z określonego przedziału. Każdej liczbie przypisany jest krążek z nickiem jednego z mieszkańców. W przypadku wylosowania krążka z nickiem HoH/nominowanego mieszkańca – ten mieszkaniec otrzyma możliwość wyboru konkretnej osoby, która ma wziąć udział w zadaniu.
    • VETO MEETING – w terminie ustalonym ze zwycięzcą zadania o Veto odbywa się Veto Meeting. Podczas tej ceremonii zdobywca Veto wysłucha próśb nominowanych o uratowanie ich przed eksmisją, następnie podejmie decyzję czy chce użyć Veto na którymś z zagrożonych mieszkańców. W przypadku uratowania nominowanego gracza Głowa Domu musi wskazać zastępczą nominację.
    • HAVE NOTS – po zdobyciu władzy Głowa Domu musi wskazać cztery/trzy (zależnie od etapu gry) osoby, które zostaną Have Nots na dany tydzień. Gracze, którzy zostaną wybrani jako Have Nots będą przez cały tydzień gry grali pod zmienionym nickiem. Dodatkowo, zależnie od sezonu, mogą pojawić się dodatkowe zadania.
    • LIVE EVICTION – eksmisje odbywają się raz w tygodniu (czwartek). Podczas eksmisji bezpieczni mieszkańcy (oprócz HoH) oddają głosy w pokoju zwierzeń na osobę, którą chcieliby wyeksmitować z domu Wielkiego Brata. W przypadku remisu decydujący głos należy do Głowy Domu.
    • TWISTY – w trakcie trwania sezonu w grze mogą pojawić się różnego typu twisty, które mają na celu urozmaicić rozgrywkę i wprowadzić do niej nutkę niepewności. Wprowadzane do gry twisty różnią się stopniem zmian, jakie wprowadzają do formatu, od zmiany rodzaju Veto, które można zdobyć w konkretnym tygodniu gry, po fundamentalne zmiany formatu na określony czas.
    • FORMAT FINAŁU – ostatni etap gry odbywa się w delikatnie zmodyfikowanym formacie. Po eksmisji na etapie finałowej czwórki odbywają się trzy konkurencje. Pierwsza i druga część zadania o tytuł finałowego HoH ma na celu wyłonienie osób, które zmierzą się w ostatniej, trzeciej części. Osoba, która wygra ostatnią część zdecyduje kto z pozostałych dwóch osób zajmie trzecie miejsce i zostanie ostatnim jurorem.
  4. CZAS TRWANIA EDYCJI – wszystkie sezony ORGowego Big Brothera trwają od dziewięćdziesięciu do stu dni. Wszystkie wydarzenia w grze odbywają się w określonych na początku sezonu dniach oraz godzinach dopasowanych do możliwości uczestników.
  5. MOTYW SEZONU – każdy z sezonów posiada swój motyw przewodni, który towarzyszy oprawie graficznej edycji, twistom oraz konkurencjom z którymi zmierzą się gracze.
  6. JURY – w momencie jasno zasygnalizowanym przez prowadzących rozpocznie się etap jurorski. Oznacza to, że każda osoba, która opuści dom Wielkiego Brata od momentu rozpoczęcia się tego etapu zostanie członkiem jury, które podczas finału zdecyduje kto wygra edycję.

Dodatkowo – na serwerze edycji znajduje się specjalny kanał w którym na bieżąco będą umieszczane zasady twistów wprowadzonych w grze.